top of page
  • Yazarın fotoğrafıMetin İnceler

Zaman...

Her Sabah hesabınıza 86400 Lira yatıran bir banka düşünün. Gün boyu istediğiniz kadar parayı harcamakta veya harcamamakta serbestsiniz. Parayı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Oyunun sadece tek bir koşulu var:

harcamayı başaramadığınız meblağ ertesi güne devretmez ve akşam hesabınızdan geri çekilir. Bu paranın hiçbir bölümünü ne sebeple olursa olsun saklayamazsınız.

Bir önceki günün tutarının tamamını harcamış veya hiçbir bölümünü harcamamış da olsanız ertesi sabah hesabınızda yine 86,400 Lira bulacaksınız. Nasıl keyifli değil mi? Farkında olsanız da olmasanız da aslında, hepimizin böyle bir bankası var.

Adı ZAMAN. Her sabah 86.400 saniye hesabınıza yatıyor ve o gün daha fazlasını asla harcayamıyorsunuz. Kullanamadığınız kısım ise akıp gidiyor ve hesabınızdan siliniyor. Hiç devretmiyor.

Her gün size yeni bir hesap açılıyor. Her akşam günün bakiyesi siliniyor. Eğer günlük hesabınızı kullanmadıysanız, bu zarar sizindir.Geriye dönüş yok, yarından avans çekmek yok.Bugünü, bugünkü hesaptan yaşamalısınız.Ona yatırım yapın ki, size sağlık, mutluluk ve başarı olarak geri dönsün.

Zaman akıp gidiyor gününüzü gün etmeye bakın!

BİR Sene’nin değerini anlayabilmek için sınıfta kalan bir öğrenciye sorun.

BİR Ay’ın değerini anlayabilmek için, prematüre bir bebeği dünyaya getiren anneye sorun.

BİR Hafta’NIN değerini anlayabilmek için, haftalık derginin editörüne sorun.

BİR Dakika’nın değerini anlayabilmek için, treni henüz kaçırmış bir kişiye sorun.

BİR Saniye’nin değerini anlayabilmek için, bir kazayı kıl payı atlatmış bir kişiye sorun.

BİR Milisaniye’nin değerini anlayabilmek için, olimpiyatlarda gümüş madalya kazanan kişiye sorun.

Şunu unutmayın ki zaman hiç kimseyi beklemez.

Dün artık mazi oldu.Yarın ise muamma.Bugün ise avuçlarımızın içinde bize sunulmuş bir armağandır. Armağanızı iyi kullanın.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Ahmet Haşim - Merdiven

Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak Ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak Sular sarardı yüzün perde perde solmakta Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta

Comments


bottom of page